V krčme

V krčme

Dobeš Ludvík

#A002360Ukončenie aukcie: 25.05.2022 21:00

184990300 € / 23.05.2022 22:08
  • Ludvík Dobeš

sa narodil 17. októbra 1914 v Morkovkách. Už od detstva veľmi rád maľoval a tejto záľube sa potom venoval celý svoj život. Po základnej škole absolvoval umelecko-priemyselnú školu v Brne. Namaľoval stovky obrazov, ale mimo svojho kraja je takmer neznámy. Živil sa príležitostnými výtvarnými prácami, neskôr fungoval ako samostatný živnostník. Po vojne sa maľovaniu venoval v rámci slobodného povolania. Zomrel 25. septembra 1979 v nedožitých 65 rokoch. Pre svoju rodnú obec vytvoril Dobeš nenahraditeľnú zbierku obrazov realisticky stvárňujúcich rozmanité dedinské zákutia. Tieto diela, mierou sa predovšetkým pestrou farebnosťou, sú jedinečným pohľadom na dedinskú idylu a pohodu domčekov, domčekov a uličiek v Morkovkách v prvej polovici minulého storočia. Stávajú sa originálnym dokumentom zachytávajúcim kolorit vtedajšej doby.

Okolo 1945
Rámované.
Olej na plátne
67 x 83 cm