Pohľad na bratislavský Dóm

Pohľad na bratislavský Dóm

Klettenhof Karl

#A000442Ukončenie aukcie: 16.12.2020 21:00
550 €

151914550 € / 16.12.2020 15:35
177460500 € / 16.11.2020 13:42
  • Karl Klette von Klettenhof

bol dvorný maliar a grafik so špecializáciou na krajinu, zátišia a veduty. Mal dvoch slávnych synov; ekonóm Károly Keleti a maliar Gusztáv Kelety. Jeho otec bol úradníkom na súde. Už v ranom veku prejavoval talent na umenie a štúdium začal ihneď po ukončení základného vzdelávania. Po počiatočných štúdiách v Drážďanoch sa presťahoval do Prahy a potom dokončil štúdium vo Viedni. O niekoľko rokov neskôr odišiel do Maďarska a našiel si zamestnanie u šľachtickej rodiny Zichyovcov. Známym sa stal na dvore arcikniežaťa Jozefa, uhorského palatína, neskôr učil umenie syna Jozefa, budúceho arcivojvodu Štefana. Napriek tomu, že sa tešil pomerne veľkej obľube, ostal po smrti celkom zabudnutý.

Okolo 1850
Rámované, pod sklom. Z pozostalosti Ernesta Zmetáka.
Akvarel na papieri
22 x 32 cm