Dedina v zime I.

Dedina v zime I.

Weiner-Kráľ Imro

#A002491Ukončenie aukcie: 22.06.2022 21:00
150 €
270 €

176881270 € / 22.06.2022 18:55
117682260 € / 22.06.2022 18:04
176881250 € / 22.06.2022 13:46
117682240 € / 22.06.2022 10:39
176881230 € / 20.06.2022 13:34
185952200 € / 20.06.2022 10:53
176881190 € / 20.06.2022 09:46
160565180 € / 20.06.2022 09:27
185952170 € / 20.06.2022 07:38
176881160 € / 19.06.2022 20:49
185952150 € / 19.06.2022 09:44
  • Imro Weiner-Kráľ

sa narodil 26. 10. 1901 v Považskej Bystrici, zomrel 11. 8. 1978 v Bratislave. V rokoch 1919-22 študoval na Českom vysokom učení technickom a na Umelecko-priemyslovej škole v Prahe architektúru a maliarstvo, od 1922 na Akadémii výtvarných umení v Düsseldorfe (prof. Döhring, Heupl-Siegen), od 1923 na Akadémii výtvarných umení v Berlíne, od 1924 na École des Beaux-Arts v Paríži. Tam tiež krátko pôsobil v ateliéroch Colarossi a Grande Chaumiére. 1924 návrat na Slovensko, žil v Považskej Bystrici. 1926-27 vojenská služba, potom kreslič, lyžiarsky tréner, úradník. V roku 1930 niekoľkomesačný pobyt v Paríži, 1930-32 cesty po západnej Európe, v Nemecku pobyt v Bauhase v Dessau. V rokoch 1932-39 pôsobil v Bratislave, 1939-50 žil vo Francúzsku. Po roku 1945 pracoval ako pracovník a neskôr vedúci Československej informačnej kancelárie v Paríži. V roku 1950 vyhostený z Francúzska, potom až do konca života žil v Bratislave. Člen Maďarskej spoločnosti pre vedu literatúru a umenie, SUM a bratislavského Kunstvereinu. V roku 1946 vstupuje do Umeleckej besedy Slovenska. Okrem maliarstva sa venoval aj grafike (cyklus drevorytov "Bratislava", 1936 - 1937, cyklus drevorezov "Cesta", 1946).

Okolo 1955
Nerámované
Olej na kartóne
12 x 38 cm