Červený kvet v črepníku

Červený kvet v črepníku

Pálffy Peter

#A000782Ukončenie aukcie: 24.02.2021 21:00
1 100 €
1 100 €

1762201 100 € / 22.02.2021 23:05
  • Peter  Pálffy
študoval 1921-1922 na Akadémii výtvarných umení v Mníchove, 1922-1923 na Vysokej škole výtvarných umení v Berlíne, 1924 sa usadil v Paríži. 1933 sa vrátil na Slovensko, žil na rodových zámkoch v Smoleniciach a Červenom Kameni. Stal sa členom bratislavského Kunsvereinu. 1945 emigroval s rodinou do Rakúska, žil v Kitzbűhle. 1947 sa stal členom legendárneho Art-Clubu, neskôr skupiny Der Kreis. Jeho maliarska, umelecká príslušnosť sa  jednoznačne identifikovala so súdobou parížskou školou: po budapeštianskych a mníchovských štúdiách odišiel roku 1924 do Paríža. Tu strávil deväť rokov, vystriedal niekoľko ateliérov na Monmartri, v susedstve Picassa, Picabiu, Marcuossisa. Pálffyho parížska maľba bola vyznačená síce ekletickým, ale nesporne kultivovaným miešaním už klasických modernistických štýlových dogiem -- expresionizmu vo fauvistickej redakcii, neskôr kubizmu a konštruktivizmu s občasnými obsahovými presahmi do novej vecnosti (Kompozícia s jazdcom, 1926). Na Slovensko sa vrátil až roku 1933, žil na rodových zámkoch v Smoleniciach a Červenom Kameni. Parížske experimenty sa zdali načas zabudnuté. Na Slovensku maľoval štýlovo eklektickejšie a oveľa umiernenejšie: dekoratívnym koloritom a roualtovskou obrysovou líniou podmienené krajiny, figurálne scény, portréty i zátišia.

1938
Rámované, paspartované pod sklom. Z pozostalosti Ernesta Zmetáka.
Akvarel na papieri
63 x 48 cm