Andy Warhol a jeho portfólia

Andy Warhol a jeho portfólia

ANDY WARHOL
sa narodil 6. augusta 1928 v Pittsburghu, zomrel 22. februára 1987 v New Yorku. Americký maliar, filmový tvorca, vedúca osobnosť hnutia pop-art. Narodil sa ako Andrew Warhola v Pittsburghu v Pensylvánii, prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny Miková v Rakúsko-Uhorsku (dnes severovýchodné Slovensko). Umelecký talent prejavil skoro, študoval priemyselné (komerčné) umenie na Carnegie Institute of Technology (dnes známe ako Carnegie Mellon University) v Pittsburghu. Po absolvovaní školy sa  roku 1949 presťahoval do New Yorku a začal úspešnú kariéru ako ilustrátor časopisov a v reklame. V 60. rokoch začal s maľbami slávnych amerických produktov: série plechoviek Campbellovej polievky a Coca-Coly. Prešiel na sieťotlač, začína sa zaujímať o prácu svojich súputníkov Jaspera Johnsa a Roberta Rauschenberga. 1960 sa vracia k maľbe. Prvé maľby sú comic-strip figúry a prvé reklamy fliaš Coca-Coly. Dva roky na to tvorí prvé obrazy dolárových bankoviek a dóz Campbell super. 1963 natáča prvý film. V ďalších rokoch sa zjavujú nové obrazové témy – Lebky, Kladivo a kosák, Torzá, Tiene. Ako päťdesiatsedemročný tvorí kamuflážované podobizne, vlastné podobizne, sériu obrazov áut, veľkú sériu “Poslednej večere” podľa Leonarda. V 70. rokoch a v 80. rokoch vytváral grafické portréty slávnych ľudí ako Marilyn Monroe, Mao či Elvis Presley.
„Swazijská káľovná Ntombi“  patrí k sérii portrétov, v ktorých sa Andy Warhol zaoberal ženami – vládkyňam.  Okrem portfólia Holandská kráľovná Beatrix, vytvoril aj kráľovnú Dánska Margareth II., ako aj Elizabeth II – kráľovnú Veľkej Británie. Portfólio Kráľovnej Ntombi z kráľovskej edície „royal edition“, sa od ostatných Warholových diel líši tým, že linky na všetkých štyroch obrazov sú posiate diamantovým prachom. Ide o portfólio, ktoré je v hierarchii unikátnosti sieťotlačových diel na najvyššom stupni a tým, že je značené ako RAP (royal artist proof ) a je iba z piatich kusov na svete, patrí k skutočným zberateľským unikátom. Portfólio Kráľovnej Ntombi je vytvorené technikou screentprint ( sieťotlač ), ktorú Andy Warhol používal takmer pri všetkých svojich dielach a ktorú spopularizoval na celom svete. Cennosť tejto kolekcie spočíva aj v tom, že diela sú vytvorené v nízkom náklade (na svete ich je iba 5 v tejto sérii), čo je skutočne nízky náklad, keďže typické pre Warhola bolo vytvoriť variácie farieb v hlavných edíciách až do 250 kusov.  K hodnote portfólia prispieva  aj datovanie do roku 1984, čiže necelé tri roky pred Warholovou smrťou, kedy sa definitívne skončil jeho celoživotný výtvarný koncept premien  portrétu. Dielo Kráľovnej Ntombi od Andyho Warhola je špecifické najmä svojou témou a výberom osobnosti a takisto aj tým, že v roku 1995 Ministerstvo pôšt a telekomunikácií SR zaradilo vizuál tohto diela ako poštovú známku sedem korunovej hodnoty (Michal Bycko).
„Detail renesančnej maľby“  je unikátne portfólio autorských tlači Andy Warhola, ktoré boli vytvorené vo veľmi nízkom náklade (5/12). Je z kategórie skúšobných nátlačkov, ktoré sú značené AP. Každý kus portfólia v jednotnom čísle je jedinečným a neopakovateľným dielom, pretože v inej farebnej kompozícii (v inom číslovaní) neexistuje. Celá edícia skúšobnej tlače (12 ks) je unikátna – vzhľadom na to, že sa jedná o dielo z prvej polovice edície, jeho cenová relácia je vyššia ako v prípade regulárneho (hlavného nákladu) alebo iných edícií - existuje 36 TP portfólií ako II. 316 – 319 (Michal Bycko).

Mám záujem

Kontaktný formulár