Vychádzajúca zem

Vychádzajúca zem

Záborský Ladislav

#A003873Ukončenie aukcie: 31.05.2023 21:01
780 €
780 €

  • Ladislav Záborský

študoval na Oddelení kreslenia a maľovania SVŠT v Bratislave u profesorov Mudrocha, Mallého a Benku. Súčasne navštevoval filozofickú fakultu (pedagogika, psychológia a dejiny umenia) a prírodovedeckú fakultu (oddelenie deskriptívy) v Bratislave. Pravidelne sa zúčastňoval na prednáškach anatómie a pedagogiky.Pôsobil ako profesor kreslenia a deskriptívnej geometrie na gymnáziu v Martine. V roku 1945 zložil štátne skúšky a získal profesorský diplom. Po skončení štúdií pracoval v rokoch 1944 – 1945 najskôr ako grafik a návrhár v Neografii v Martine, kam sa aj presťahoval a založil si rodinu. 1945 sa stal profesorom kreslenia a deskriptívnej geometrie na gymnáziu v Martine. Ilustroval knihy, ktoré vydávala Matica slovenská. Stal sa členom Umeleckej besedy slovenskej, Bloku slovenských výtvarných umelcov, Spolku výtvarných umelcov „Trojštít“ a Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Zúčastňoval sa na všetkých výstavách a podujatiach týchto organizácií. Po skončení vojny pracoval s Tomislavom Kolakovičom cez Ústrednú katolícku kanceláriu so sídlom v Bratislave. Vydávala časopis Verbum, ktorý bol inšpirovaný francúzskym katolíckym periodikom Esprit. 1948 jej činnosť zastavili. Po zastavení činnosti Ústrednej katolíckej kancelárie začali zatvárať biskupov, kňazov, rehoľníkov. Na Silvestra 1953 ho zatkli za velezradu. 1953 – 1957 bol odsúdený a uväznený za náboženskú aktivitu. 1968 – 1969 bol na študijnom pobyte vo Francúzsku. Žil a pracoval v Martine. Okrem obrazov tvoril aj farebné a leptané vitráže pre 25 kostolov na Slovensku. Je tiež autorom 21 krížových ciest v rôznych technikách. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach na Slovensku, vo Francúzsku, v Taliansku, v Nemecku, vo Švajčiarsku, v Japonsku, v Palestíne a v USA.

1967
Rámované. Na zadnej strane oceňovacia nálepka SFVU.
Olej na plátne
46 x 65 cm