Pri jazere

Pri jazere

Mousson Jozef Teodor

#A005557Ukončenie aukcie: 14.08.2024 21:00
2 600 €
2 600 €
2709020

  • Jozef Teodor Mousson

sa narodil 15. 12. 1887 v Högyészy v Maďarsku, zomrel 6. 11. 1946 v Trenčíne. 1905-9 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti (prof. Ballo). 1910 dostal štipendium od spolku výtvarných umelcov Muvésház. 1911 krátky pobyt v umeleckej kolónii v Nagybányi. Od 1911 žil trvalo v Michalovciach, v tom istom roku krátky pobyt v maliarskej kolónii v Nagybányi. Do roku 1919 učiteľ, potom výtvarník v slobodnom povolaní. 1913 študijná cesta do Talianska (Benátky a okolie). 1931 sa presťahoval do vily v Hrádku neďaleko Michaloviec, ktorú mu zdarma prenajal obdivovateľ jeho tvorby gróf Sztáray. 1942 mozgová príhoda, po ktorej ľavostranne ochrnul. 1944 evakuoval do Bratislavy, po roku 1945 žil v Trenčíne. Člen Kunstvereinu a Jednoty výtvarných umelcov Slovenska.

1914
Rámované.
Olej na plátne, dublované
35 x 54 cm