Pohľad na Kriváň

Pohľad na Kriváň

Polónyi Karol

#A001312Ukončenie aukcie: 18.08.2021 21:00
560 €
560 €
1217037

  • Karol Polónyi

sa narodil 26. 9. 1894 v Beregove, ZSSR, zomrel 26. 8. 1946 v Ružomberku. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti. Dlhšie pobyty vo Viedni a Mníchove. Keď sa usadil na Liptove, objavil pre seba dielo F. Katonu. Špecializoval sa na maľbu Vysokých Tatier, ktoré zachytával v premenách ročných období, najčastejšie v jeseni. Väčšmi ako siluety ostrých končiarov z diaľkového pohľadu (náš obrázok), ho priťahovali masívy jednotlivých vrchov odrážajúce sa v tatranských plesách. Maľoval aj Nízke Tatry, liptovské a oravské dediny, ružomberské trhy, veduty z iných častí Slovenska a zábery prímorských krajín. Jeho obrazy vystihujú svetelno-farebnú situáciu, bez veľkých kontrastov s rozptýleným svetlom. Pod vplyvom dobových výtvarných tendencií sa pokúšal o zjednodušený, vo veľkých plochách štylizovaný krajinársky výjav. V jeho pozostalosti sa zachovalo aj niekoľko expresívnych, geometricky štylizovaných kompozícií. Pôsobil ako profesor kreslenia v Berehove, od 1925 žil v Ružomberku. Samostatne vystavoval v Považskej Bystrici (1938), Ružomberku (1948).

Rámované.
Olej na preglejke
50 x 60 cm