Picador

Picador

Picasso Pablo

#A000842Ukončenie aukcie: 10.03.2021 21:00
4 900 €
4 900 €

  • Pablo Picasso

sa narodil sa 25. 10. 1881 v Malage, zomrel 8. 4. 1973 v Mougins. Od 1895 študoval na Akadémii výtvarných umení v Barcelone a na Umeleckej škole v Madride. 1900 bol prvý krát v Paríži, inšpiruje sa Van Goghom a Lautrecom. 1901 poriada Vollard jeho prvú parížsku výstavu: modré obdobie, cirkusové motívy. 1904 sa natrvalo usadzuje v Paríži v slávnom ateliéri Bateau Lavoi 1905 ružové obdobie. 1906-1907 začína maľovať Slečny z Avignonu. Po kubizme 1910 maľuje spolu s Derainom v Španielsku, 1911-1913 v Céret s Braquom a Grisom. 1912 sa v jeho obrazoch zjavuje koláž, 1917 návrhy scény a kostýmov pre Ďagilevov balet. Začiatkom dvadsiatych rokov prvá neoklasická fáza. 1923-1925 obdobie neoromantizmu, výjavy z býčich zápasov. 1925-1927 vplyv surrealizmu. Tridsiate a štyridsiate roky poznamenáva zvýšený expresívny záme 1946 sa usadzuje vo Vallaurise na Azúrovom pobreží, tvorí obrazy, litografie a keramiku (dnes časť z týchto diel v múzeu v Antibes). Po 1945 Picasso v stále v nových variáciách obmeňuje vlastné výrazové prostriedky a osciluje medzi realizmom, expresionizmom a klasicizmom. Venuje sa intenzívne grafike a keramike, maľuje osobité parafrázy na kompozície starých majstrov, často sa vracia k večnej téme maliara a jeho modelu.

1952
Rámované. Pôvodne súkromná zbierka vo Švédsku. Publikované v súpise keramického diela P. Picassa - Alain Remi: Catalogue de l ´oeuvre edit 1947-1971. Madoura, č. 176.
Glazovaná keramika. Z limitovanej edície 500 ks.
Priemer: 14, 5 cm
na zadnej strane