I. Vazov - Borislav (kostýmové návrhy)

Ladvenica Ján

#A005083Ukončenie aukcie: 10.04.2024 21:00
120 €
120 €

  • Ján Ladvenica

sa narodil 18. 7. 1898 v Bratislave, zomrel 31. 5. 1947 tamže. Pôsobil ako maliar, grafik a scénický výtvarník. Súkromne študoval u sochára Riegeleho, vo Viedni navštevoval  1925 večerné kurzy na Umelecko-priemyselnej škole. Úradník mesta Bratislavy, 1915 technický kontrolór, neskôr pracoval v mestských službách ako výtvarník, maliar, budovateľ mestského múzea, zabezpečoval dekoráciu mestského divadla. 1935 pripravil návrhy na rekonštrukciu bratislavského javiska, spolupracoval so súbormi SND ako javiskový výtvarník. Od 1927 šéf výpravy SND, 1928-44 navrhol vyše 150 javiskových výprav. Samostatne vystavoval v Bratislave (1937, 1940, 1943), Prahe (1937). Voľné maliarstvo Jána Ladvenicu charakterizuje výrazná kresba s príklonom k naturalizmu a expresívny kolorit. Maľoval ľudové typy zo slovenských povestí a idylické námety. V žánrovej maľbe prízvukoval naivistické prvky ľudovej maľby, rozprávkovo epické a dekoratívne momenty. Jeho diela sú zastúpené v Slovenskej národnej galérii, Galérii mesta Bratislavy a ďaľších regionálnych galérií.

1940
Rámované, pod sklom
Akvarel, kombinácia techník na papieri
65 x 46 cm