Dve muchy

Dve muchy

Zmeták Ernest

#A003299Ukončenie aukcie: 25.01.2023 21:00
1 000 €
1 000 €

  • Ernest Zmeták

sa narodil 12. 1. 1919 v Nových Zámkoch. Zomrel 13. 5. 2004 v Bratislave. 1938 pobyt v súkromnej škole K. Harmosa v Komárne, 1938-43 k študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti (prof. Aba-Novák, Kontuly), 1943 krátko navštevoval Oddelenie kreslenia a maľovania bratislavskej SVŠT. 1945 sa stal členom Skupiny výtvarných umelcov 29. augusta. 1946 pobyt v Paríži, 1947 študijná cesta do Talianska. 1949-52 pôsobil ako asistent Ľ. Fullu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. 1958 cena za grafiku na Bienále v Benátkach. 1980 sprístupnili stálu expozíciu umenia 16.-20. storočia v galérii umenia v Nových Zámkoch, zostavenú zo zbierok, ktoré E. Zmeták spoločne s manželkou Danicou Zmetákovou venovali galérii.

Okolo 1995
Rámované. Publikované v monografii umelca (Bratislava, vyd. Virvar 2014 ), s. 288
Olej na plátne
35, 3x 78, 2 cm