Bez názvu

Bez názvu

Szóbel Géza (Gejza)

#A001249Ukončenie aukcie: 30.06.2021 21:00
4 900 €
4 900 €

  • Géza Szóbel

sa narodil sa roku 1905. Po štúdiách v Komárne a Prahe na Ukrajinskej akadémii sa stal žiakom Fernanda Légera v Paríži. Zoznámil sa s nemeckým expresionizmom počas krátkom pobytu v Berlíne. Napokon sa usadil roku 1934 v Paríži. Jeho prvá samostatná výstava v Paríži v tom istom roku sa konala v renomovanej Galérii du Journal des Beaux Arts. V tej dobe tvorí pestrofarebné akvarely a postupne prechádza na pozície abstraktného surrealizmu. Od 1934 vystavuje na Salóne nezávislých a Májovom salóne, v júni 1936 a na Medzinárodnej výstave v lisabonskom Quintas de Salas Artistos Modernes bol Independentes. 1939, vstupuje do československých vojenských jednotiek ako dobrovoľník a odchádza do Anglicka. Tragické spomienky a osobné skúsenosti z ľudskej krutosti pretavil do štyridsiatich kresieb – grafické repliky boli potom zostavené do albumu, ktorý vyšiel roku 1942 (výstava vo Victoria and Albert Museum). Po skončení vojny sa vrátil do Komárna, kde zistil, že nikto z príbuzných neprežil deportácie. 1945 výstava vojnových prác v Galérii Vendôme v Paríži. Žil striedavo v Paríži, Londýne a Ríme, cestoval do Belgicka, Holandska, Švajčiarska, Írska, Rakúska a rôznych oblastí Sicílie. 1953 výstavy v Ženeve, Londýne, Rotterdame, Dubline. Posledné roky svojho života žil v Boulogne – sur - Seine pri Paríži. 1963 samostatná výstava v Galérii Blumenthalban v Paríži.

Okolo 1962
Rámované v lište.
Olej na plátne
115 x 88 cm
vľavo hore